“ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER” TEKİRDAĞ’A ULAŞTI

91 okunma

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü; “Özel Çocuklara Özel Materyaller Projesi” kapsamında yapılan yardımın Tekirdağ’a ulaştığını duyurdu.

 “Özel Çocuklara Özel Materyaller” kapsamda; 1 TIR 66 Koli olarak gönderilen Özel Eğitim Materyalleri Tekirdağ’a ulaştı. Materyaller, Tekirdağ Özel Eğitim Mesleki ve Teknik Okulu’nun deposuna konularak teslim alındı. Gönderilen malzemeler Tekirdağ’da özel eğitim gören öğrencilerin okullarına dağıtım yapılacak.

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“EĞİTİM MATERYALİ, ÖZEL EĞİTİM ALANIN OLMAZSA OLMAZ BİR PARÇASIDIR”

“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim-öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyali, özel eğitim alanın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Bakanlığımızca pek çok çalışma yürütülmektedir. Bunlardan biri de özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışmalarıdır. Genel Müdürlüğümüzce “Özel Çocuklara Özel Materyaller ” düşüncesiyle yola çıkarak özel öğrencilerimize yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatılmıştı.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:

“BU ÇALIŞMA ÖZEL EĞİTİM ALANINDA BİR İLK OLMA NİTELİĞİ TAŞIMAKTADIR”

“Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullarımız bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklarımız için materyaller üretilmiştir. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmıştı. Bu kapsamda; Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM), İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu üretim yerlerine Genel Müdürlüğümüz bütçesinden ücret ödenerek hizmet alınmıştır.  Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşımaktadır.”

Öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirmeyi hedefleyen bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyallerin temel alındığını belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü şunları kaydet:

“6.000 ÖZEL EĞİTİM SINIFININ VE OKULUNUN MATERYAL İHTİYACINI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE PLANLANAN BU ÇALIŞMADA, TOPLAMDA 50 TIR DAĞITIMA ÇIKACAKTIR”

“Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılmıştır. 100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143.000 materyal seti hazırlanmıştır. Üretim yerlerine sık sık yapılan toplantılarla ve ziyaretlerle materyaller üzerinde gerekli dönütler verilmiştir. Materyaller üretilirken malzemelerin fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak şekilde kullanılmasına dikkat edilmiştir. Materyaller öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde, sağlam ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlanmıştır. Üretilen bu materyaller 50 tırı kapsamakta olup 81 vilayetimizde öğrenim gören özel çocuklarımızın okullarına gönderilecektir. 6.000 özel eğitim sınıfının ve okulunun materyal ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan bu çalışmada, toplamda 50 tır dağıtıma çıkacaktır. 06 Şubat 2019 tarihinde Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan tanıtım faaliyeti ile tırlar ilk kez 7 bölgemize dağıtıma başlamıştır. Alanda ilk olan bu çalışma ile hedefimiz tüm engelli öğrenciler için okullarımızı dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okullarımızın kapısını mutluluğa açmaktır. Bu vesile ile materyal üretim çalışmalarının devamının getirilmesi düşünülmektedir. Zaman içerisinde tüm okul ve sınıflarımızın bu konudaki ihtiyacının karşılanmasını planlamaktayız.” (Haber Merkezi)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top