ÖZEL KEŞAN HASTANESİ DİYETİSYENİ MELTEM GEZİCİ AİLE KULÜBÜNÜN KONUĞU OLDU

1098 okunma

Özel Keşan Hastanesi ve KİPA Aile Kulübünün İşbirliği ile ‘Sağlıklı Beslenme ve Kilo Kontrolü Nasıl Olmalıdır’ konulu konferans verildi

  12 Mart Pazar günü saat 16:00 da Sağlıklı Beslenme ve Kilo Kontrolü konulu konferansta   yeterli ve dengeli beslenmek için Süt Grubu , et, yumurta ve kuru baklagil grubu , sebze-meyva grubu ve ekmek tahıl grubu besinler ne kadar tüketilmelidir, obezite ve tedavisi ,gün boyu masa başında çalışanlar  nasıl beslenmelidir anlatıldı.

Diyetisyen Meltem Gezici, Gün Boyu Masa başında çalışanlar için 6 temel uyarıda bulundu.

1. KAHVALTI ETMEDEN GÜNE BAŞLAMAYIN  

                Kahvaltıda karbonhidrat ile protein doğru bir karışımdır; kepek ya da çavdar ekmeğiyle peynir veya yulaf ezmesi ile yoğurt ya da süt tercih edebilirsiniz.

2. BOL BOL SU İÇİN
 Su tüketimi böbrek fonksiyonları, kan dolaşımı, vücut ısı dengesi, besinlerin taşınması ve atık maddelerin atılması için çok önemlidir. Gün içerisinde suyun az tüketilmesi halsizliğe ve yorgunluk hissine neden olabilir

 3. ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNİ AZALTIN
    Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi; bazı vitamin ve mineral emilimlerini bozar. Özellikle antioksidan vitaminler (A, C, E) hassas olduklarından kahve ve çaydaki tanen ve kafeinden negatif etkilenirler.

4. ÖĞÜN ATLAMAYIN
  Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha zinde bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemler engellenmiş olur.

5. TATLI İSTEĞİNİZİ KURU MEYVELER TERCİH EDEREK AZALTIN!
  Çikolata, hamurlu tatlılar gibi tatlı çeşitlerinin içeriğinde yağ ve şeker çok yoğundur. Dolayısı ile bu tip tatlıların aşırı tüketimi vücutta yağ olarak depolanmalarına neden olur. Tatlı isteğinizi kuru meyveler ile azaltabilirsiniz

6. EGZERSİZE ZAMAN AYIRIN
  Egzersiz, özellikle kemik yapısını korur. Ayrıca tüm kasların sürekli olarak oksijen almasını sağlayarak istenmeyen maddelerin daha rahat atılmasını, metabolizmanın hızını arttırarak günlük beslenmeden gelen kalorinin (enerjinin) daha rahat yakılmasını ve vücutta istenmeyen fazla yağların depolanmamasını sağlar. Daha dinç, daha dirençli bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.(Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top