Personel A.Ş. ve DİSK Genel İş Sendikası Arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

187 okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve TESKİ Personel A.Ş. ile DİSK Genel İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre, haftalık 45 saat olan çalışma süresi 40 saate indirildi ve 2018 ve 2019 yıllarının enflasyon farkları 1 Temmuz 2020 yılında yapılacak olan toplu iş sözleşmesinde işçilerin maaşlarına yansıtılacak.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza töreninde, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Atabey Baytöre, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İ. Feyzi Ünal, Personel A.Ş. Genel Müdürü Ali Osman Yaşar, Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, sendika temsilcileri ve personel yer aldı.

"TOPLU İŞ SÖZLEŞMEMİZİN TARAFLARA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan imza töreninde açılış konuşmasını Personel A.Ş. Genel Müdürü Ali Osman Yaşar gerçekleştirdi. İmzalanan toplu iş sözleşmesinin detayları hakkında bilgiler veren Genel Müdür Yaşar, "Bildiğiniz üzere 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 24 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmakta olan personele bazı şartlar dahilinde kadro verilmişti. Bunun üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde ve TESKİ Genel Müdürlüğü'nde Personel A.Ş. şirketleri kuruldu. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren de personelimizin bu şirketlere geçişi tamamlandı. Kadroya geçen çalışanların ücretleri ve sosyal hakları, 696 sayılı KHK gereğince 12.04.2018 tarihinde yayınlanan Yüksek Hakem Kurulunca belirlenen toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre altışar aylık dönemler halinde yansıtılmıştır. Ardından DİSK Genel İş Sendikasına, Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığının 31.08.2018 tarihli yazısı ile toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi verilmesi üzerine, toplu iş sözleşme süreci, 15.10.2018 tarihinde yapılan ilk toplantı ile başlamıştı. Ancak 696 sayılı KHK'nın sınırlayıcı etkisi nedeni ile takip eden görüşmeler neticesinde tarafların anlaşmaya varamaması üzerine arabulucuya gidilmişti. Bu süreçte de anlaşılamamış, ancak iletişimin ve görüşmelerin devam etmesi üzerine nihayetinde anlaşma sağlanmış olup 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ve 1 Temmuz 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacak olacak olan 1750 çalışanı kapsayacak toplu iş sözleşmesinin imzalanmasına karar verilmiştir. Buna göre daimi işçilerde olduğu gibi haftalık çalışma süresinin 45 saatten 40 saate düşülmesi, 696 sayılı KHK'nın sınırlayıcı etkisi nedeni ile çalışanlara yansıtılamayan enflasyon farkının, 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile başlayacak olan yeni sözleşme döneminde yansıtılması ve sosyal haklar olmak üzere uzlaşmaya varılmıştır. İmzalanacak olan toplu sözleşmemizin taraflara hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

"İŞÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, "Sizlerin de bildiği ve takip ettiği üzere yaklaşık 5 aydır Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve TESKİ Personel A.Ş. ile bu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürdük. Bugün de bunun artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 2600'e yakın üyemiz var. İmzalayacağımız bu sözleşme 1 Temmuz 2020 yılına kadar geçerli olacak. Sözleşmemize göre, 2018 ve 2019 yıllarının enflasyon farklarını pazarlık konusu olmadan alacağız. Yine haftalık 45 saat olan çalışma süremizi imzalayacağımız sözleşme ile 40 saate indirdik. Bunun yanı sıra toplu iş sözleşmesine sahip bir işçi gurubu olacaksınız. Yani iş güvencesi kazanımımız olacak. DİSK olarak, her platformda işçilerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle imzalayacağımız sözleşmemizin tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Herkese saygılar ve sevgiler sunuyorum" diye konuştu.

"SENDİKALI OLMANIN ÖNEMİNİ BİLİYORUM"

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da sendikanın ve sendikalılığın önemini bildiğini belirterek, "Çalışma hayatına işçi olarak başlamış birisi olarak sendikanın ne demek olduğunu, sendikalı olmanın önemini, işçi haklarını çok iyi biliyorum. Ekmeğin artık aslanın midesinde olduğu bir dönemdeyiz. Türkiye'nin ekonomik durumu çok iyiye gitmiyor. Herkes bulunduğu konumu korumak için çok hassas davranmak zorunda. DİSK'in Trakya Bölgesi'ndeki sendikalaşmanın öncüsü olması benim için mutluluk vericidir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ndeki herkes işçi haklarının bilincinde olan kişilerdir. Ben imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi'nin herkes açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesinin taraflarca imza altına alınması ile program sona erdi. (Haber Merkezi)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top