SARIPOLAT’TA TARHANA ÇORBASI ŞENLİĞİ

973 okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kadın çiftçi tarım ürünleri kapsamında Sarıpolat Mahallesi’nde gerçekleştirilen Tarhana Çorbası Şenliği yapıldı.

Tarhana Çorbası Şenliğine Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Belediye Başkan Yardımcıları Celal Yılmaz, Hıdır Kaya, Belediye Meclis Üyeleri Nuran Başkütük, Ali İhsan Uslu, Cem Özkan, muhtarlar, Tekirdağ ilçelerinden gelen misafirler ve Sarıpolat Mahallesi sakinleri yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Tarhana Çorbası Şenliğinde CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Tarar ve Sarıpolat Mahalle Muhtarı Mustafa Kızıl konuşmalarını yaptılar.

Sarıpolat Mahalle Muhtarı Mustafa Kızıl’ın katılımcıları selamlayan konuşmasının ardından konuşmasını yapan Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Tarar Sarıpolat Mahallesi’nin kendine özgü kültürü ve yöresel ürünleriyle ilki düzenlenen ve bayram havasında kutlanan Tarhana Çorbası Şenliğinin her yıl yapılmasını dilediklerini belirtti.

‘BU TÜR ÖZEL GÜNLER SAHİPLENİLMELİ’

Kısa olarak tarhananın tarihçesinden ve tarhananın kültürümüzdeki yerinden bahseden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; “Büyükşehir Belediyesi olarak 8 köyümüzde iki yıldır uygulamaya koyduğumuz köylerimizdeki insanlarımızın yaşam biçimlerini bir ticari meta olarak sunup turizm meta haline getirip gelir kaynaklarını çeşitlendirip yaşam standartlarını yükseltme çabamıza da bu türden etkinliklerin büyük katkısı olabileceğini düşünüyoruz. Toplumsal, sosyolojik bir takım güzelliklerimizin gelecek nesillere intikali için bu tür özel günlerin sahiplenilip, yaşatılması ve yaygınlaştırılması gerekiyor. Bunu düşünüp, organize eden ve bunun için emek harcayan herkese Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘SİZLERİN GÜVENİNE LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ise; “Büyükşehir Belediyemiz, köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerimizin bir adım öne çıkması ve buralarda yaşayan bayanlarımızın ekonomiye katkı vermesi adına güzel bir proje başlattı. Elmalı ve Sarıpolat Mahallelerinde yaklaşık bir yıldır düzenli olarak köy ve emek pazarları kurulmakta. Dün Yaylagöne'de Kalkınma Ajansı ile güzel bir açılış yaptık. Orada da buna benzer bir proje olan Ninemin Kileri projesinin açılışını gerçekleştirdik. Artık Yaylagöne Mahallesi'nde bir üretim merkezimiz var. Yaylagöne Mahallemizdeki bayanlarımız Sarıpolat ve Elmalı Mahallelerimizdeki gibi onlar da aile ekonomisine katkı sunarak hayatı paylaşmanın değişik bir yöntemini arayacaklar. Bizler göreve geldiğimizden beri Kadir Başkanımızla birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin sizlerin güvenine layık olmaya çalışıyoruz. Sarıpolat Mahallesi’ne de destek olmaya devam edeceğiz. Umuyorum buraya da Yaylagöne gibi güzel bir tesis kazandırıp bu işleri geliştirerek Trakya'da, Türkiye'de bir marka şehir haline getireceğiz. Belediyemize ait bir yerimiz var, kısa zamanda projesini hazırlayıp umarım tesisi de kazandıracağız. Sarıpolat Mahallemize şimdiden hayırlı olsun. Büyükşehir Belediyemizin ve Malkara Belediyemizin özellikle tarımsal hizmetleri büyük bir hızla devam ediyor. Salı günü Çınaraltı Mahallemizde 2.500 dekar alanın sulanacağı kapalı sistem sulama tesisinin açılışını yapacağız. Oraya da hepinizi davet ediyorum. Şimdiden bu yatırımlar için Kadir Başkanımıza sizlerin huzurunda tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

‘AMACIMIZ GELENEKLERİMİZİ YAŞATARAK, GELİR KAYNAKLARINI ÇEŞİTLENDİRMEK’

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer; “Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımız tarafından yürütülen bu proje, kırsal alanda hizmetlerimizi arttıracağımız projelerden biridir. Bu projeleri hem doğamızın güzellikleriyle birleştiriyoruz, tarihsel geçmişimizle birleştiriyoruz, hem de geleneğimizi göreneğimizi unutmadan bu sizin ellerinizden çıkan lezzetlerle buluşturuyoruz. Amacımız hem geleneklerimize göreneklerimizi yaşatıp unutmamak hem de bunları yaparken de gelir kaynaklarımızı biraz daha çeşitlendirip arttırmak, ek gelir kaynakları yaratmaktır. Bizi bu güzel lezzetlerle buluşturan Sarıpolat’ın emektar kadınlarına ve bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Kadın emeği çok değerlidir ama görünür olursa daha da değerlidir.” şeklinde konuştu.

‘SARIPOLAT TÜRKİYE’YE TANITMA HEDEFİNDEYİZ’

Tarhana Şenliğinde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise; “Sarıpolat, Allah’ın verdiği her türlü güzellikleri buraya toplamış bir köyümüz. Tekirdağ’da böyle çok köyümüz var ama Malkara’da kırsal turizmi ilk başlattığımız köylerin başında Sarıpolat geliyor. Tabi burada bir özellik daha var. Sarıpolatlılar geleneklerini, göreneklerini, adetlerini, birbirine olan bağlılıklarını son derece devam ettirmişlerdir. Dernek vasıtasıyla, muhtarlık vasıtasıyla da Sarıpolat’ı Türkiyeye tanıtmaya çalışıyorlar. Biz de buradan çıkarak Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımızın nezdinde Sarıpolat’ı kırsal turizm merkezlerinden biri ilan ettik. Buraya yatırımlarımızı yaptık. Kırsal turizm pazarını burada da başlattık. Artık hepimiz Sarıpolat’ı Tekirdağ’a değil İstanbul pazarına, Sarıpolat’ı sadece İstanbul’a değil Türkiye’nin her yerine tanıtmak ana hedeflerimizden bir tanesidir. Bu nedenle de böyle bir takım kültürel etkinliklerle tanıtımlarımız olacaktır ama buna özellikle Sarıpolat’ta yaşayanların herkesin ortak olması gerekiyor, bunları sahiplenmesi gerekiyor. Destek bizden, sahiplenmek Sarıpolatlılardan.” dedi.

Konuşmaların ardından Süleymanpaşa Belediyesi Anneler Halk Oyunu Grubu folklor gösterilerini yaptılar. Folklor gösterisi ve kurulan stantların gezilmesinin ardından Tarhana Şenliğine katılanlara tarhana çorbası, pilav ve ayran ikramlarının yapılmasıyla Tarhana Şenliği son buldu. (Serdar İşcan)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top