Sosyal belediyeciliğin adresi 2018 yılında da değişmedi

108 okunma

Dost Eli Aşevi, Dost Eli Giyim Mağazası, Dost Eli Konukevi, Evde Bakım, Hamile Gıda Desteği gibi sayısız hizmetiyle takdir toplayan ve bölgede sosyal belediyeciliğin adeta markası haline gelen Süleymanpaşa Belediyesi, 2018 yılında hizmetlerini arttırarak sürdürdü.

SÜLEYMANPAŞA NÜFUSU KADAR SICAK YEMEK SERVİSİ

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Dost Eli Aşevi, 2018 yılında ihtiyaç sahibi ailelere yaklaşık Süleymanpaşa’nın nüfusu kadar sıcak yemek ulaştırdı. Her yıl kapasitesini arttıran Dost Eli Aşevi, 2018’de 198 bin 130 öğün sıcak yemeği ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim etti. Muhtelif zamanlarda müdürlüğe başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara da yıl boyunca toplam 400 koli erzak desteği sağlandı.

Kent içinde yoğun kullanılan noktalara konan İkram Çeşmeleri ile kış aylarında sıcak çorba, yaz aylarında ise soğuk su hizmeti veren Dost Eli Aşevi, 2018’de 65 bin 330 bardak çorba, 55 bin bardak soğuk su ikramında bulundu. Cenaze hizmetleri kapsamında yakını vefat eden ailelere taziye pilavı sunan Dost Eli Aşevi, 708 aileye taziye pilavı ulaştırdı.

37 BİN KİŞİ İLE RAMAZAN COŞKUSU

Ramazan ayında Sevgi Sofraları adı altında her akşam başka bir mahallede iftar sofraları kuran Dost Eli Aşevi, 2018 yılında 36 bin 950 kişi ile Ramazan ayının coşkusunu paylaştı. Manevi duyguların yükseldiği kandil günlerinde de vatandaşlara kandil simidi dağıtımı gerçekleştiren Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 8 bin kişiye şehrin işlek noktalarında kandil simidi dağıttı.

“ANNE KARNINDAN EBEDİYETE”

“Anne karnından ebediyete” sloganı ile hizmet veren Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2018 yılı boyunca anne karnındaki bebeklerin sağlıklı beslenebilmeleri için 2603 adet Hamile Gıda Desteği kolisi dağıttı. Hamile gıda kolileri, uzman diyetisyenler tarafından kalori ve besin değeri hesaplamaları yapılarak bir anne adayının bebeği ile birlikte bir aylık gıda ihtiyacını karşılayacak besinleri içeriyor. Bu hizmet, halen Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini koruyor.

Ayrıca 2018 yılı içinde doğan her bebeğe de ilk anda ihtiyacı karşılayacak malzemeleri içeren 7362 adet Hoş Geldin Bebek paketi ve ihtiyaç sahibi 36 aileye bebek arabası hediye edildi.

DOST ELİ, DAYANIŞMANIN SİMGESİ

Kurulduğu günden bu yana Süleymanpaşa’da yaşayan vatandaşların birbirleri ile dayanışmasının bir örneğini oluşturan ve tamamen Süleymanpaşalıların bağışları ile yıllardır aktif bir şekilde faaliyet gösteren Dost Eli Giyim Mağazası, 3617 vatandaşın ücretsiz kıyafet ve ev eşyası edinmesinde aracı oldu.

Bunların yanında dayanışmanın bir başka sembolü olan ve sadece sisteme üye olan küçük esnaflarda harcanabilen İmece Kart hizmeti ile 2018 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşların İmece Kart’larına 305 bin 73 TL 20 Kuruş yatırıldı. İhtiyaç sahipleri alışverişlerini esnaflardan yaparak hem kendi ihtiyaçlarını giderdi hem de esnaflara destek oldu.

Kişisel temizlik ve bakım, ev temizliği gibi ihtiyaçlarını gidermekte sıkıntı yaşayan 88 vatandaşın tüm ihtiyaçları, yıl boyunca Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı Evde Bakım ekipleri tarafından giderildi.

Dost Eli, 2018 yılında barınma sorunu olan vatandaşlara da uzandı. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 2018 yılı içinde Süleymanpaşa Otogarı yanında hizmete açılan Dost Eli Konukevi, bir yıldan kısa sürede barınma imkânı olmayan vatandaşları toplam 1515 gece misafir etti. Ayrıca soğuk kış günlerinde bu hizmete ek olarak kimsesi olmayan vatandaşlar, Dost Eli Konukevi’nin kapasitesi dolu olduğu için anlaşmalı tesislerde soğuktan korunmaları için toplam 600 gece misafir edildi. Böylece evsiz vatandaşlar 2018 yılında toplam 2115 gece Süleymanpaşa Belediyesinin misafiri olmuş oldu. Ortalamada ise her gün 6 vatandaşın barınma sorunu çözüldü.

7’DEN 70’E HERKESİN YANINDA

Vatani görevini yerine getirecek olan gençlere Asker Uğurlama Çantası hediye eden Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2018 yılında 500 kişiye asker çantası teslim etti.

Türkiye’de ilk ve tek olan bir başka sosyal proje olan Bir Yataklı Dünya projesi kapsamında, 2018 yılı içinde beş yatalak hastaya ortopedik, elektrikli hasta yatağı hediye edildi.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen projeler arasında yer alan Olgun Kart hizmeti ile Süleymanpaşa Belediyesi iştiraki olan Mutlu Kent Çay Bahçelerinde 65 yaş üstü vatandaşlara toplam 128.690 bardak çay ikram edildi.

Sosyal belediyecilik anlamında Trakya’nı en geniş kapsamlı hizmetini veren kurum olan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, 7’den 70’e herkese dokunacak hizmetleri ile 2018 yılı boyunca da vatandaşlarının yanında yer aldı.

EŞKİNAT: “SÜLEYMANPAŞA’DA AÇ AÇIK HİÇ KİMSE KALMADI”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Sosyal Belediyecilik, bizim hizmet anlayışımızın imzası niteliğindedir. Her alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı ve onların ihtiyaçlarını çok isabetli bir şekilde belirliyor ve hiç kimseyi rencide etmeden gereksinimlerini karşılıyoruz. Biz bu göreve talip olurken, ‘Süleymanpaşa’da aç açık hiç kimse kalmayacak,’ demiştik. Çok şükür, bu sözümüzü kısa sürede tuttuk. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bizim yüz akımız. Orada çalışan mesai arkadaşlarımı kutluyorum. Yaptıkları iş büyük ölçüde mesai saatleri belirsiz bir iş. Gönül işi. Sadece maaş vererek bu işleri yaptırmanız mümkün değil. Onlar gönülleriyle, emekleriyle, canla başla ve seve seve vatandaşlarımıza hizmet ulaştırıyorlar. 2019’da ve sonraki yıllarda da bu hizmeti en iyi şekilde, kapsamlarını, kapasitelerini genişleterek devam ettireceğiz,” diye konuştu.(Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top