SÜLEYMANPAŞA HIDIRELLEZ ŞENLİĞİNE AKIN ETTİ

208 okunma

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ve Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliği ile organize edilen Hıdırellez Şenlikleri Sahil Dolgu Alanı’nda gerçekleştirildi. Şenlik kapsamında dilek ağacına kurdele bağlama, dilek küpüne dileklerin yazılıp atılması ve ateşten atlama etkinlikleri büyük ilgi gördü.

Süleymanpaşa Hıdırellez Şenliği, ilk gün Sahil Dolgu Alanı’nda gerçekleştirilen etkinliklerle yapıldı. Yüzlerce Tekirdağlı sahile akın ederek dilek ağacına kurdeleler, bozuk paralar, anahtarlar, bebek emziği gibi gereçler asarak dileklerini diledi. Ayrıca kâğıtlara yazılan dilekler, dilek küpüne atıldı. Aynı alanda yakılan Hıdırellez ateşi de yine vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı. Yüzlerce vatandaş ateşin üzerinden atlamak için birbiri ile yarıştı.

KIZILÖZEN VE EŞKİNAT ŞENLİĞİN AÇILIŞ KONUŞMALARINI YAPTI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan şenliğin açılış konuşmalarını Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hilal Kızılözen ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat yaptı. Ayrıca Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Serap Alp de Hıdırellez geleneğinin tarihçesini aktardı.

KIZILÖZEN: “HIDIRELLEZ ŞENLİĞİMİZİ KUTLAR, BOLLUK VE SAĞLIK DOLU GÜNLER DİLERİM”

İlk olarak kürsüye gelen Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hilal Kızılözen, “Her yıl bahar bayramı olarak kutlanan hıdırellezde dilekler dilenir, ateşten atlanır. Toplumları oluşturan yapı taşları arasında harç konumunda olan bu güzel adetlerimizin günden güne unutulup kaybolması ile karşı karşıyayız. Bizi biz yapan en küçük ayrıntının yaşatılması, kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması konusunda herkesin aynı hassasiyeti göstermesi dileğimdir. Tarihimizde dostluğa, kardeşliğe hizmet eden Hıdırellez Şenliğimizi kutlar, bolluk, bereket ve sağlık dolu günler dilerim,” diye konuştu.

EŞKİNAT’TAN SEÇİM VE GEÇİM VURGUSU

Kızılözen’in ardından konuşmasını yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da dilek dileme geleneğinin önemine vurgu yaptı. Eşkinat, şöyle konuştu: “Güzel bir bahar günü. Dilek tutmak bizim geleneğimiz. Sadece bu coğrafyada değil bütün insanlık; baharın gelişiyle yeniden doğuş, tabiatın canlanması, tekrar kendini gözden geçirme, eski yılın olumsuzluklarını bir tarafa bırakış ve yeni tohumun yeşermesi gibi yeni umutlarla yeni yıla başlangıç yapma duygularını kendi kültürleri içinde yaşar. Bütün dünya coğrafyalarında buna benzer ritüeller uygulanıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, adı ne olursa olsun bu bir anlamda insanın kendi vicdan muhasebesini yaptığı ve yeni bir yıla yeni bir kimlikle girme süreci. Hepimizin bir dileği var. Önce sağlık, sevdiklerimizle beraber mutlu bir yıl geçirmek ama onun yanında seçim ve geçim konusunda da dileklerimiz var. Bu ülkenin üstündeki kara bulutların artık kalkması, Türkiye’nin çağdaş, uygar ülkeler arasında tekrar yerini alması ve Mustafa Kemal Atatürk ile aziz şehitlerimizin bize emanet ettiği bu kutsal vatanın daha mutlu evlatlarla yaşamını sürdürmesi bizim en büyük dileğimiz. Çocuklarımızın işsizliği bizim büyük sorunumuz. Onlar bizim tohumlarımız, yeşeren fidanlarımız. Hepsi iş bulsunlar, daha çok üretsinler, ülke üreterek kalkınsın. Dışarıdan gelen paralarla değil teknoloji üreterek, bilim üreterek, sanat üreterek kalkınsın. Hem daha refah içinde yaşayalım hem de işsizlik diye bir derdimiz kalmasın. Benim de dileğim bu olsun. Umut ediyorum ki her şey gönlünüzce olur.”

HIDIRELLEZ PİKNİĞİ YAĞIŞ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

Öte yandan, Süleymanpaşa Hıdırellez Şenliği’nin ikinci gününde yapılması planlanan Hıdırellez Pikniği ise yağışlı hava nedeniyle iptal edildi. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top