TEK BÖBREKLE YAŞAMAK

1314 okunma

Böbrekler, idrar yoluyla atık ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını, vücuttaki tuz ve su dengesi ile kandaki çeşitli minerallerin sabit düzeyde tutulmasını sağlarlar. Ancak sağlıklı tek bir böbrek de bu görevleri rahatlıkla yerine getirebilir. Mevcut tek böbreğin sağlıklı olması durumunda bu kişiler hayatlarını eksiksiz ve sorunsuz şekilde yaşarlar.

Bazı insanlar neden tek böbreklidir?

Yaklaşık 750 kişiden biri, tek böbrekli doğar. Doğuştan tek böbrekliliğin görülme sıklığı, erkeklerde daha fazladır ve genellikle sol böbreğin yokluğu söz konusudur. Bunun yanı sıra kişinin böbreklerinden biri; tıkanıklık, tümör ya da kaza sonucu ciddi yaralandığı için ameliyat ile alınmak zorunda kalabilir ya da böbreklerden biri organ nakli için bağışlanabilir.

Çift böbrekli doğarız ancak mutlak ihtiyacımız tek bir böbrektir. Sağlıklı tek böbrek, iki böbreğin görevini rahatlıkla yerine getirebilir. Bir kişi ancak iki böbreği de yetmezlik söz konusu olduğunda hayatını devam ettirmesi için diyaliz tedavisine ya da böbrek nakline gerek duyacaktır. 

Böbrek tek kalınca, nasıl bir değişime uğrar?
Tek kalan sağlıklı bir böbrek, hızla büyür ve çift halindeki böbrek boyutlarına göre daha büyük boyutlara ulaşır. Bu nedenle tek böbrekler, normalden daha büyük ve ağır olduğu için travmaya daha yatkın kabul edilebilirler. O nedenle tek böbrekli kişilerin şiddetli temasların olduğu sporlardan kaçınmalarında yarar vardır. Bu tip sporlara boks, güreş, futbol ve binicilik örnek olarak gösterilebilir. Bu kişilerin tek böbreklerini kaybetmenin ciddi sonuçlar doğuracağının bilincinde olmasında yarar vardır.

Tek böbrekli kişileri gelecekte bekleyen sorunlar var mıdır?
Tek böbrekli doğanları ve çocuklukta bir böbreği alınmak zorunda kalınan hastalarda yaklaşık 25 yıl sonra idrarda yüksek protein düzeylerine ve böbrek fonksiyonlarında bazı değişikliklere rastlanabilir. Hipertansiyon beklentisi biraz daha yüksek olmakla birlikte böbrek fonksiyon değişiklikleri hafif düzeydedir ve yaşam beklentisinde bir fark yoktur.

Tek böbrekli olmak diyet yapmayı gerektirir mi?
Tek ve sağlıklı bir böbreği olan bireylerin özel bir beslenme tarzına ya da diyete gereksinimleri yoktur. Bu kişilere toplumun tüm kesimine önerilen sağlıklı beslenme şekli ve yaşam tarzı önerilir

Tek böbreği olan bir kişi, ne sıklıkla doktor kontrolüne gitmelidir?
Yıllık idrar testi ve tansiyon ölçümü, yılda bir kez yapılmalıdır ve böbrek fonksiyonları birkaç yılda bir kontrol edilmelidir. Aslında bu öneriler, çift böbrekli sağlıklı bireyler için de önerilen yıllık check-up protokollerinden farklı değildir.

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top