TEKİRDAĞ'DA BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

155 okunma

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali, bağ bozumu ile başladı.

Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen açılış ile başlarken açılışta enstitü tarafından yetiştirilen üzümlerden sembolik olarak bağ bozumu yapıldı.Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın  okunması ile başlayan törene Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Özer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, Bulgaristan, Romanya ve Moldova'dan Tekirdağ'a gelen kardeş belediyelerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilen onlarca çeşit üzümün sergilendiği ve katılımcılara ikram edildiği etkinlikte Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Özer, Tekirdağ Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat açılış konuşması yaptı.

Tekirdağ'da bağcılığın gelişmesinin oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Biz bu yola çıkarken sadece Türkiye'nin Trakya'sı değil Yunanistan'ın, Bulgaristan'ın bölgenin Trakya'sı tümünü kapsayan, havza boyutunda bir tarımsal gelişmeyi hedefledik. Bu dönem buraya kadar getirdik, önümüzdeki yıllarda bu daha da gelişecek ve üzüm ve bağcılık tarımda ve Tekirdağ'daki, Trakya'daki yerini alacak, mamul ürünlere dönüşecek ve tarımsal girdi olarak bu topraklarda yaşayan insanların, yaşam standartlarını daha yukarıya çıkaracak" dedi.

'TARIM GELİŞTİKÇE BU ŞEHİR GELECEK'

Başkan Eşkinat, bağlar ve bu bağlarla ilgili mücadelesinin Tekirdağ'ı Tekirbağ yapana kadar devam edeceğini belirterek, "Şöyle bir 1900'lü yıllara gittiğimiz zaman, mübadele öncesi buralarda 400 bin dönüm sadece Tekirdağ'da bağ olduğunu düşünürsek, bugün bunun onda biri kadar bir potansiyele sahip olan şehrimizin aslında bunun 10 katı büyüklüğünde ve daha nitelik bağcılık yapacağı aşikar. Dünyada bağcılıktan çok para kazanan ülkeler var. Üstelik de toprakları bu kadar bağcılık yapmaya müsait değil. Biz temel vizyon olarak bu şehirde tarımı görüyoruz. Tarım geliştikçe bu şehir gelecek çünkü insanoğlunun üretemediği tek şey toprak ve insan nüfusu arttı müddetçe beslenme temel ihtiyaç olarak her geçen gün önemini biraz daha artıracak. Buradaki bağlar ve bu bağlarla ilgili mücadelemiz, Tekirdağ'ı Tekirbağ yapana kadar devam edecek" dedi.

Festival Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ve açılış sembolik bağ bozumu ile sona erdi.(dha)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top