TEKİRDAĞ BİRLİK YEM FABRİKASI “ TANITIM VE BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ” DÜZENLENDİ

494 okunma

Tekirdağ Birlik Yem Fabrikasının “Biz Biriz Biz Birliğiz Her Zaman Tekirdağ Yetiştiricisinin Yanındayız” sloganı ile Tekirdağ Birlik Yem Fabrikası Bahçesinde düzenlenen tanıtım ve birlik günü etkinliği kapsamında fabrikanın kapıları birlik, kooperatif başkanları, Muhtarlar ve Üreticilere açılarak yemin hikâyesi hakkında tam detaylı olarak bilgi edindiler.

Birlik ve Tanıtım günü etkinliğine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Ünsal, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Birlik Yem Fabrikası Genel Müdürü Ali Osman Yaşar, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, S.S 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Malkara Belediye Meclis Üyesi Cem Özkan, Malkara Belediye Meclis Üyesi Nuran Başkütük, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, Kooperatif Başkanlar, STK Başkanları ve Temsilcileri, Malkara ilçesinde görev yapan mahalle Muhtarları ve Çevre ilçelerden gelen Muhtarlar, CHP Malkara İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kökten, CHP Malkara İlçe Gençlik Kolları Başkanı Aykut Yeniceli, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 "BİRLİK YEM ÜRETİCİNİN SİGORTASIDIR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlikte ilk konuşmayı Birlik Yem Fabrikası Genel Müdürü Ali Osman Yaşar gerçekleştirdi. Yaşar konuşmasında "İl Özel İdaresi tarafından kurulan Birlik Yem Fabrikası, Tekirdağ büyükşehir olduktan sonra Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak 24 Ağustos 2015 tarihinde üretime başlayan tesisimiz aylık 2 bin ton kapasite ile hizmet vermeye devam etmektedir. Yem fiyatlarının artmasına karşın üreticiyi koruyan ve sigorta görevi gören, para kazanma amacından ziyade üreticinin daha çok para kazanmasını öncelikli hedef olarak gören Tekirdağ Birlik Yem, başta Malkara olmak üzere Tekirdağ yetiştiricisinin dostu olmaya devam etmektedir. İlk ürettiği yemi Alaybey Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne satan tesisimiz bugün 42 kooperatif ve 200 bireysel müşteriye hizmet veren bir duruma gelmiştir. Aylık 200 ton satış ile yola çıkan fabrikamız bugün aylık 1800 ton satışa ulaşmıştır. Önümüzdeki dönem hedefimizi ise 2 bin 250 ton satış olarak belirledik.  Birlik Yem Fabrikası'nın var olması ve çalışmaya devam etmesinin 3 ana hedefi var. Bunlardan ilki; piyasada üretilen fabrika yemlerinin en kalitelisini, en hızlı ve en ekonomik olanını üretmek, böylece bölgede yem ve fiyat dengesi sağlayan unsur olmak.  Ancak bu faaliyetlerimiz yapılırken şu da unutulmamalıdır; Birlik Yem bir şirkettir. Dolayısıyla bütçemiz ve gelir gider dengemiz de olmalıdır. İkinci hedefimiz hayvanlığın ve sütçülüğün ana temeli olan süt üretimi ve buzağı istikrarını sağlayacak hamleleri yaparak yemden kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmak. Üçüncü hedefimiz ise yetiştiricilere hayvancılık ve beslenme ile ilgili doğru bilgileri aktarmaktır. Bunu başarabilmek için arkadaşlarımız köy köy gezerek bilgi paylamışına devam ediyorlar.  2010 yılı satışımız 18 bin 895 tondur. 2018 26 bin 800 ton olarak bekleniyor. Çuval başı fiyatlarımız piyasanın 2 lira altında. Bu da üreticimizin cebinde 2017 yılında yaklaşık olarak 1 milyon 137 bin liranın cebinde kaldığının göstergesidir.  Bizim en önemli önceliğimiz zor şartlarda alın teri ve emeğini ortaya koyan sütünü ve etini üreten Malkara ve Tekirdağ üreticisinin daha fazla kazanmasını sağlamaktır." dedi.

 "ÜRETİCİMİZLE BİRLİKTE BAŞARACAK ÇOK İŞİMİZ VAR"

Genel Müdür Ali Osman Yaşar'ın ardından kürsüye gelen Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul Birlik Yem Fabrikası'nın yeniden kamu yararına çalışması sözünü verdiklerini ve bunu yerine getirdiklerini belirterek  “Seçimlerden önce hemşerilerimize verdiğimiz bir sözdü Birlik Yem Fabrikası'nın tekrar kamu adına çalışması. Bildiğiniz gibi İl Özel İdaresi zamanında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımla en iyi hizmeti nasıl yapabiliriz diye oturduk konuştuk. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Kadir Albayrak'ta Malkara'dan gelen taleplerin %99'unu kırmadığı gibi bu isteğimizi de kırmadı. Sizlerin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum. Bugün Birlik Yem Fabrikası gelir paylaşımı modeliyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Malkara'nın köylerine Tekirdağ'lı üreticilerimize ve Trakya'lı üreticilerimize hizmet ediyor. Özellikle Malkara'nın nüfusunu ve yerleşimini değerlendirdiğimiz zaman Malkara'nı %50'ye yakını köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerimizde yaşayan üreticilerimizden oluşuyor. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 4 yıl içerisinde üreticilerimize destek olacak ciddi projeler yaptık. Birçok mera ıslah projesi gerçekleştirdik. Yine küçükbaş hayvancılığa ve arıcılığa destek projeleri gerçekleştirdik. 6 adet hayvan sulama göleti inşa ettik. Bu yaz da bu çalışmalar devam edecek. Özellikte Malkara'nın tarım ve hayvancılığın başkenti olacağını söylemiştik. Şu ana kadar Malkara'nın bir devlet kurumundan aldığı en büyük yatırım olan Kombina Et Tesisi'nin inşaatı da hızla devam ediyor. Ekim ayında bir aksilik olmazsa hep beraber onunda açılışını gerçekleştireceğiz. Gerçekten üreticinin yanında olan yem fiyatlarında sigorta görevi gören bir kurum istemiştik. Şu an fabrika bu amaca hizmet ediyor. Üreticimizle başaracağımız çok işimiz var. Hep birlikte yapacağımız nice büyük projelere diyorum. Bu etkinlikte bizimle beraber olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 "MALKARA VE HAYRABOLU TÜRKİYE'NİN TARIM VE HAYVANCILIĞININ BAŞKENTİDİR"

Başkan Ulaş Yurdakul'un ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise "Birlik Yem Fabrikası'ndaki üretime Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hayvancılık politikamız gereğince başladık. Amacımız kar elde etmek değil, vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılamaktır. Mera iyileştirme projelerimiz ile de üreticilerimize ciddi destekte bulunduk. Malkara ve Hayrabolu Türkiye'nin tarım ve hayvancılığının başkentidir. Bu bölgelerin korunması ve buradaki üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Görev süremizin geri kalanında da hizmetlerimize devam edeceğiz." Dedi.

 “DETAYLI VE GENEL BİLGİLER ALDILAR”

Birlik Günü etkinliğinde yapılan konuşmaların ardından Birlik Yem Fabrikası yetkilileri misafirlere fabrikayı gezdirerek üretilen ürünler hakkında detaylı ve genel bilgiler verdi. Program sonunda misafirlere Tekirdağ Birlik Yem tarafından öğle yemeği ve ikramlarda bulunuldu. (Murat Yayın)

 

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top