TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ARICILIĞA DESTEĞİ SÜRÜYOR

153 okunma

Kurulduğu 2014 yılından bu yana tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesine büyük önem veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, yaptığı yatırımlarla çiftçileri ve hayvan yetiştiricilerini desteklemeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinin vizyonunu oluşturan öğelerin arasında önemli yeri olan "Tarım ve Hayvancılığın" geliştirilmesi için uygulamaya konulan başlıca projelerden birisi de "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi" Bu proje kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen 17 bin adet arı kovanı ile üç ayrı iklimin etkili olduğu Trakya Bölgesi'nde ekolojik yönden çeşitlilik ve zenginlik arz eden bitki örtüsü oluşturulmasına ve kaliteli bal üretimi yaparak küçük işletmelere gelir kaynağı açılması amaçlanıyor. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada il genelinde binin üzerinde yetiştirici ile çalışılan projenin sağlıklı ve amacına uygun yürütülmesi için Büyükşehir Belediyesi teknik personellerince yerinde kontrol faaliyetlerinin sürdürüldüğü belirtilerek "Bu denetim ziyaretleri sırasında bir yandan 30 kovanlık işletme büyüklüğüne ulaşan arıcılarımızın verdikleri taahhütnameye ya da projeden yararlanma koşullarından birisi olan Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olup olmadıkları diğer yandan da alınan kovanların amacı doğrultusunda kullanıp kullanmadıkları araştırılmaktadır. Projede öngörülen koşullara riayet etmediği tespit edilen üreticilerden ise şimdiye kadar verilmiş kovanların alınarak başka yararlanıcılara verilmektedir." denildi.

Açıklamada ayrıca "Şimdiye kadar yürütülen çalışmalar sonucu memnuniyetle belirtilmelidir ki çok az sayıda üreticimiz elinden olmayan nedenlerden kovanlarını doldurup, üretme geçememiştir. Türkiye çapında oldukça büyük olan bu projenin sevindirici düzeylerde başarılı şekilde uygulandığı ve yetiştiricilerimizin de oldukça memnun olduğu tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top