Tekirdağ Dsyb Başkanı Durgun: “Süt Analiz Desteklemeleri Ödenmeye Başlıyor”

151 okunma

Çiğ süt analiz çalışmalarında; 10 baş ve üzeri saf ırk ineğe sahip üye işletmeler, saha personeli tarafından ziyaret edilerek hayvanlardan alınan bireysel süt numuneleri analiz laboratuarına getiriliyor ve laboratuarda sütlerin Protein, Yağ ve Somatik Hücre değerlerinin analizleri yapılıyor.

Tekirdağ DSYB tarafından yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Yapılan analizlerin sonuçları bizlere üyelerimizin üretmiş oldukları sütün kalitesi, hayvanlarının bakımı, beslenmesi, sağlığı ve ıslah çalışmaları ile ilgili bilgi vermektedir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu analizler sonucunda süt değerleri uygun kriterlerde olan hayvancılık işletmelerine destek verilmektedir. 2018 Yılı için İnek başına 150 TL Bakanlık tarafından destek ödenecektir. 2018 Yılı için Yetiştiricilere ödenecek miktar Türkiye genelinde 46.181.850,00 TL dir. Bu ödenecek olan miktarın %11’ine denk gelen 4.995.450,00 TL Miktarlık kısmı Birliğimiz bünyesinde bulunan Süt analiz laboratuarında yapmış olduğumuz (Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Kocaeli illerindeki yetiştiricilerin hayvanlarına ait) analizler neticesinde hak edilmiştir. Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinin hesabına yatacak miktar ise 1.643.400 TL dir.  Ödemeler 22.03.2019 Cuma günü saat 18:00’dan itibaren Tüm TC Numaralarına aynı anda Bakanlık tarafından yetiştiricilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır.”

Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergin Durgun: “Birliğimiz bünyesinde bulunan süt analiz laboratuarında yapmış olduğumuz Islah Amaçlı Çiğ Süt analiz çalışmaları sebebiyle yetiştiriciler hem hayvanlarının üretmiş oldukları sütlerinin özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyorlar hem de analiz sebebiyle Bakanlığımız tarafından destek almaya hak kazanıyor. Birlik olarak üyelerimize kazandırmaya devam edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top