TEKİRDAĞ TSO “SEKTÖR TÜMLEŞİK EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ”NÜ AÇIKLADI

112 okunma

Tekirdağ Ticaret Ve Sanayi Odası, “Sektör Tümleşik Eğitim” için 2018-2019 eğitim öğretim bahar yarıyılı çağrı duyurusunda bulundu.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), Çorlu Mühendislik Fakültesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan “Sektör Tümleşik Eğitim Programı İşbirliği Protokolü” imzalandı.

“Sektör Tümleşik Eğitim Programı İşbirliği Protokolü” kapsamında; Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi 2018-2019 Eğitim- Öğretim Bahar yarıyılı itibariyle tüm bölümlerde Sektör Tümleşik Eğitim uygulamasına başlattı. Uygulamanın amacı mühendislik eğitiminde bu yeni model ile mühendis adayı olan öğrencilerin öğrenim süreleri içerisinde kazandıkları teorik bilgi ve deneyimlerini pekiştirmek, laboratuar ve atölye uygulamalarında edindikleri beceri ve deneyimlerini geliştirmek, görev yapacakları kurum ve kuruluşlarındaki sorumluluklarını, ilişkileri, organizasyon ve üretim süreçlerini ve yeni teknolojileri tanımalarını sağlamak olarak belirtildi.

“ÜCRET ÖDENİP ÖDENMEYECEĞİ, İLGİLİ MEVZUAT ÇERÇEVESİNDE ANLAŞMA YAPILAN KURULUŞUN İNİSİYATİFİNDEDİR”

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Sektör Tümleşik Eğitim kuruluşlarının sektör tümleşik eğitim programı uygulaması kapsamındaki yükümlülüğü; Sektör Tümleşik Eğitimi öğrencisinin işe devamlılığını ( %80 devam zorunluluğu) takip etmek, Dönem sonunda başarı durumunu değerlendirmek üzere bir sorumlu belirlemek ve ilgili alandaki bilgi, birikim ve tecrübelerinin arttırılmasına katkıda bulunmaktır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, sektör tümleşik eğitimi mühendis adaylarını 5510 sayılı Kanun gereği İş Kazası ve Meslek Hastalıklarına karşı sigortalar. Bu konuda sektördeki kuruluşların bir yükümlülüğü yoktur. Sektör Tümleşik Eğitim kapsamındaki öğrencilere program süresince ücret ödenip ödenmeyeceği, ilgili mevzuat çerçevesinde anlaşma yapılan kuruluşunun inisiyatifindedir.”

“ŞARTLARINI SAĞLAYAN İŞ YERLERİ VE ÖĞRENCİLER İÇİN BU PROGRAMDAN FAYDALANMA İMKÂNI ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Tekirdağ TSO tarafından yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Ayrıca İŞKUR ile yapılan protokol çerçevesinde Sektör Tümleşik Eğitim uygulaması İŞKUR'un İŞBAŞI eğitim modeli ile entegre edilmiştir. Bu kapsamda işbaşı eğitim programının şartlarını sağlayan iş yerleri ve öğrenciler için bu programdan faydalanma imkânı ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin Sektör Tümleşik Eğitime başlayabilmesi için, 4.sınıf öğrencisi statüsü kazanması gerekir. STE süresi haftada üç işgünü olmak üzere (3 işgünü x 14 hafta x 1 yarıyıl) bir dönemde 42 iş günüdür. Söz konusu uygulamaya katılmak isteyen üyelerimizin http://cmf.nku.edu.tr adresinde bulunan "Sektör Tümleşik Eğitim Öğrenci Talebi" sayfasından Talep Girişi yapılması gerekmektedir.” (Haber Merkezi)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top