TEKİRDAĞ VALİLİĞİ VATANDAŞLARI “BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ” KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

112 okunma

Tekirdağ Valiliği, kış aylarının gelmesi nedeni ile (Karbonmonoksit) baca gazı zehirlenmelerinin yaşanmaması ve vatandaşların zarar görmemesi için “Baca Gazı Zehirlenmeleri Sonunuz Olmasın” başlığı altında vatandaşları bilgilendirdi.

Tekirdağ Valiliği’nin ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa yapmış olduğu açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“ÖZELLİKLE LODOSLU GÜNLERDE GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINARAK BU KONUDA HALKIN BİLGİLENDİRİLMESİ VE BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

“Bilindiği üzere kış aylarının başlaması sebebiyle ülkemizde lodosun estiği günlerde her yıl binlerce insanımız ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazıyla zehirlenmektedir. Vatandaşlarımız bu araçlar ile yanlış bilgileri, kullanım hataları ihmalleri sonucunda soba, şofben, kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Mevsim itibariyle önümüzdeki günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olacağı düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak bu konuda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir.”

“Baca Gazı Zehirlenmeleri” konusunda yapılan açıklama şu bilgilerle devam etti:

“KARBONMONOKSİT RENKSİZ, TATSIZ, KOKUSUZ, YANICI VE ZEHİRLİ BİR GAZDIR. VÜCUDA SOLUNUM YOLU İLE GİRER VE DOĞRUDAN KANA GEÇEREK OKSİJEN ALIMINI ENGELLER”

“Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneybatıdan esen bir rüzgâr olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller. Zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her türlü soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.”

YAPILAN AÇIKLAMADA ZEHİRLENME BELİRTİLERİ ŞU ŞEKİLDE SIRALANDI:

*Baş ağrısı, Yorgunluk ve Bitkinlik,
*Mide Bulantısı ve Kusma,
*Nefes Darlığı,
* Yürüme ve denge güçlüğü,
*Sersemlik ve Yığılma,
*Bilinç Kaybı

SOBA VE BACALARLA İLGİLİ UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar hakkında bilgiler verildi. İşte o kullar şunlardan oluşuyor:

“Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması için güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiriyle birleşmesinden hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı. Binaların yangından korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.”

LODOS SÜRESİNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Yapılan açıklama kapsamında lodos süresince dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar:

“Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir. Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir. Kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 nolu telefondan ‘Elektrik Arıza Servisi’ne bildirilmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 nolu telefondan ‘İtfaiye Servisi’ aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 nolu telefondan ‘Acil Yardım Servisi’ aranmalıdır. Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda da 187 nolu telefondan ‘Doğalgaz Servisi’ aranmalıdır.” (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top