TEKİRDAĞ’DAKİ SURİYELİ GÖÇMENLER AŞILANIYOR

545 okunma

Suriye' deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden 0-59 ay arasındaki çocuklara, 15-28 Şubat 2017 tarihleri arasında "Eksik Aşı Tamamlama ve Aşı Hızlandırma Çalışmaları” yapılacak olup, 10 gün sürecek olan bu çalışmanın ilk günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çiftlikönü Aile Sağlığı Merkezinde açılış programı düzenlendi.

Açılışa; Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, İl Göç İdaresi Müdürü  Ömer Gümüş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Cengiz Becerir, İl Sağlık Müdür Yardımcısı , Dr. Serhat Özkaya, Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ender Çubukçu, Sağlık Çalışanları ve Suriyeli Misafirler katıldı. 

 Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hacı Bayram Zengin açılış konuşmasında, yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler vererek “ Suriye’de ki olumsuz gelişmeler sonrası sınırlarımızda yaşanan nüfus hareketlilikleri nedeniyle, Ülkemize çok fazla Suriyeli misafirimiz giriş yapmıştır. Suriye’nin olumsuz koşulları başta bağışıklama hizmetleri olmak üzere, “Temel Sağlık Hizmetleri”nin düzenli olarak verilmesini engellemektedir. Bakanlığımız öncelikle “Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri” olmak üzere, misafirlerimize her türlü sağlık hizmetini sunmaktadır. Bakanlığımız, hastalıklara en hassas grup olan 0-59 ay arasındaki “Geçici Koruma Altındaki Nüfusa” bağışıklama hizmetlerini kendi çocuklarımıza sunduğumuz aynı kalitede sunmak için azami çabayı sarf etmektedir. Bahsi geçen gruplara, Suriye’den aşısız/eksik aşılı gelmeleri bir kısmının kayıtsız olması, ülkemiz içerisinde hareketli olmaları, yerleşim alanlarının ve adreslerinin sabit olmaması gibi nedenlerle, verilen rutin bağışıklama hizmetlerinde beklenen düzeye ulaşılamamıştır. Bu nedenle; İlimizde 15-28 Şubat 2017 tarihleri arasında Geçici Koruma Altında Bulunan 0-59 ay Arasındaki Çocuklara Eksik Aşı Tamamlama ve Aşı Hızlandırma Çalışmaları yapılacak olup, çalışmada; 0-11 ay arasındaki çocuklara, 5’li Karma ve Hepatit B,  12 – 59 ay arasındaki çocuklara KKK ve 5’li Karma aşıları uygulanacaktır.”dedi.

Aşı çalışmaları, Tekirdağ’da Suriyeli nüfusun yoğun bulunduğu yerlerde, gezici ekipler ve belirlenmiş Aile Sağlığı Merkezlerinde kurulan aşı istasyonlarında yapılacak.(Alper Eral)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top