TRAKYA’NIN ÜRETEN KADINLARI MALKARA’DA BULUŞTU

206 okunma

Malkara Belediyesi’nin “Trakya’nın Üreten Kadınları Malkara’da buluşuyor” sloganı ile Şehitlik Caddesi üzerinde düzenlediği “Kadın Emeği” etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcıları Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, Ahmet Nazif Balcı, İsmail Akkaya, Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Karauz Tarar, Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuran Başkütük, STK Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri,  Mahalle Muhtarları, Tekirdağ ve ilçelerinin Kent Konseylerinin Kadın Meclis Başkanları ile Kadın Meclis Üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından “Kadın Emeği” etkinliği protokolü Hükümet Önünden başlayarak Şehitlik Caddesi’nde ki etkinlik alanına kortej yürüyüşü gerçekleştirmesi ile başladı.

Etkinlik Alanında Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmasında; “Gerçekten günümüz şartlarında kadının ekonomideki, üretimdeki ve yaşamdaki yeri bizler için çok önemli. Özellikle birçok gelişmiş ülkeden daha önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıyan bu Cumhuriyetin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sevgi ve saygılarımı sunarak konuşmama başlamak istiyorum. Bugün geldiğimiz noktada artık her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır sözünü tarihe yavaş yavaş gömüyoruz. Hayatı birlikte yaşıyoruz. Ben kendimden de şunu çok iyi biliyorum. Kadınlar ekonomide de üretimde de bizlerden daha başarılı. Bunu açıkça ifade etmek istiyorum. Yaşayarak buna bizzat şahit oldum. Lüleburgaz Cumhuriyet Korosu aramızda onların Malkara’da olması bizler için büyük bir onur ve büyük bir gurur. Emeğin üretim ile buluşması emeğin ekonomi ile buluşması ve kadının hayatımızdaki vazgeçilmez değeri bunu arttırmak bizlerin görevi, ödevi ben hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.“ dedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un konuşmasının ardından Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Karauz Tarar yaptığı; “Değerli protokol, değerli misafirler emeğimizi çabamızı ve mücadelemizi haberle buluşturan değerli basın mensupları hepiniz hoş geldiniz. Kadınlar bir toplumun gelişmesine ilerlemesine katkı sağlayan en önemli değerlerimizdir. Yalnızca sözde değil. Bu süreçte biz kadın meclisleri kadınlarımıza yönelik hazırladığımız proje ve eylemlerle destek oluyoruz ve katkıda bulunuyoruz. İnanıyor ve diliyoruz ki kadınlarımızın hayata daha fazla katılımları aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın yegâne koşuludur. Kadınlarımıza ve emeklerine değer vermek geleceğe yapılan en güzel yatırımdır. Etkinliğimizde bizlere en büyük desteği sunan Sayın Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a ve ekibine, tüm kent konseyi kadın meclislerine ve emektar kadınlarımıza teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Korosu İzleyicilerin Büyük Beğenisini Kazandı

Yapılan konuşmaların ardından Lüleburgaz Ertuğrul köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu mani ve şarkılar söyleyerek, bir yandan da yapağı ipi yapımı, keşkek, kuskus, kesme, bulgur yapımı gibi çeşitli geleneksel öğeler ile Trakya kültürünü yansıtarak köylerde kadınların yaptığı imeceyi sahnelediler.

Lüleburgaz Ertuğrul köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu yaptıkları gösteriler, söyledikleri mani ve şarkılarla etkinliğe katılanların beğenisini kazandılar.

Cumhuriyet Kadınları Korosunun gösterisinden sonra Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, eşi Seda Yurdakul ile birlikte Şehitlik Caddesi’nde “Kadın Emeği” etkinliği kapsamında Kent Konseyleri tarafından kurulan satış ve sunum stantlarını gezdi.

Trakya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri el emeği ile ürettikleri ürünleri Şehitlik Caddesi üzerinde kurulan satış ve sunum stantlarında satışa sundular.

Geleneksel Tatlardan Keten Helvası Yapımı ve İkramı

Çok eskilerden günümüze gelen bir tatlı çeşidi olan keten helvası hazırlanarak etkinliğe katılan vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. (Nurdan Yavuzcan)

 

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top