TÜRKİYE’DE NADİR GÖRÜLEN VE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN O KUŞ MALKARA’YA DÜŞTÜ

1136 okunma

‘MALKARALI OKUL MÜDÜRÜ ÖZGÜR ÇETİN ZARAR VERMEDEN ELLE YAKALADIĞI HİNDİSTANDAN GELİP MALKARA’YA DÜŞEN HİNT GÖLET BALIKÇIL KUŞUNU YETKİLİLERE TESLİM ETTİ’

Malkara İlçesinde okul müdürü sabah okula geldiğinde bahçede bulduğu Hint gölet balıkçıl kuşunu alıp orman müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Malkara Mustafa Uysal Ortaokulu Müdürü Özgür Çetin sabah okula geldiğinde kapının önünde uçmaya çalışan bir kuş gördü. Kuşun Türkiye'de nadir görülen, dünyada da nesli tükenme tehlikesinde olan ve Hindistan bölgesinden geldiği Hint gölet balıkçıl kuşu olduğu anlaşıldı. 

Şiddetli rüzgârlardan dolayı düşüp uçamayan ve saldırganlığıyla dikkat çeken kuşu yakalayan Okul müdürü Özgür Çetin bir kutuya koyup Malkara Orman İşletme müdürlüğüne giderek yetkililere teslim etti. Kuşun, veteriner kontrolü ardından Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'ne teslim edileceği belirtildi.

Bu tür kuşu ilk kez gördüğünü belirten Okul Müdürü Özgür Çetin, Sabah erken okula geldiğimde kapı önünde uçmaya çalışıp uçamayan bir kuş gördüm. Yakalamaya çalışırken saldırdı. Daha sonra onu elimle zarar vermeden yakalayıp bir kuyuya koyup Malkara Orman İşletme müdürlüğü yetkililerine teslim ettim. Yetkililer ile birlikte yaptığımız araştırmada kuşun Türkiye'de nadir görülen, dünyada da nesli tükenme tehlikesinde olan Hindistan bölgesinden geldiği Hint gölet balıkçıl kuşu olduğu anlaşıldı.” Dedi.

Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nde korumaya alınan Hint balıkçıl kuşu, bir süre bakımı yapıldıktan ve uçabilecek duruma geldikten sonra tekrar doğaya salınacağı öğrenildi. (Murat Yayın)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top