TÜRKİYE’NİN RENKLERİ ALTIN KİRAZ HALK OYUNLARI YARIŞMASI’NDA BULUŞTU

146 okunma

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen Altın Kiraz Halk Oyunları yarışması amfi tiyatro da 6 ayrı şehirden gelen halk oyunu ekipleri ve yüzlerce Tekirdağlının katılımıyla gerçekleştirildi.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen geceyi Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Türkiye Halk Oyunları Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Urtekin, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi Sabri Çınar, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar yakından takip etti.

ÜLKE ÇAPINDA ÖNE ÇIKAN İSİMLERDEN SEÇİCİ KURUL OLUŞTURULDU

İstanbul’dan Can Murat Değirmenci, Ankara’dan Ömer Sezer ve Nazimye Haciarifoğlu Doğan, Eskişehir’den Neşe Başkıroğlu, İzmir’den Gülay Şengül, Erzurum’dan Hüseyin Güler, Van’dan Necmettin Yaşlak, Sivas’tan Özcan Keskin ve Muğla’dan Ahmet Elmastaş’ın seçici kurulunu oluşturduğu, İzmir’den Tayfun Ortayayla ve Murat Rahmi Kandillici, İstanbul’dan Murat Gültekin, Tekirdağ’dan Uğur Kısacık ve Bahadır Güngör’ün Teknik Sanat ekibi olarak görev yaptığı gece birbirinde renkli görüntülere sahne olurken saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından gecenin açılış konuşmasını Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat yaptı.

EŞKİNAT: “UMUDUMUZ EN KISA ZAMANDA BİR ULUSAL HALAYI ÇEKECEK TÜRKİYE’Yİ GÖRMEK”

Konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmasında birlik vurgusu yaparken “Yaz mevsiminin ilk gününün gecesinde biraz serin havaya rağmen yurdumuzun dört bir yanında gelen halk oyunları ekiplerimiz bu alanı ısıtacaklar. Biz 788 bin kilometrekare bir coğrafyayı bütün olarak gören 81 milyon insanın temsilcilerini Süleymanpaşa’da, Tekirdağ’da, Trakya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Müzik ve dans. Bu gece kardeşlerimiz Türkiye’nin dört bir yanından ezgileriyle, danslarıyla bizlerle birlikte olacaklar. Umudumuz en kısa zamanda bir ulusal halayı çekecek Türkiye’yi görmek. Her rengi ile her cinsi ile bir bütün olabilmek. Bunu daha önce yaptık. Halen söylediğimiz 10. Yıl marşı bunun bir nişanesi. Yapmıştık, yine yapabiliriz. Ben Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerime başarılar diliyorum. Bize gösterecekleri oyunların ve sonuçta elde edecekleri başarılarını şimdiden kutluyorum.” dedi.

AMFİ TİYATRO TIKLIM TIKLIM DOLDU

Açılış konuşmasının ardından Kocaeli Folklor Gençlik ve Spor Kulübü, Eskişehir Dans ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü, Aydın Efeler Derneği Gençlik ve Spor Kulübü, Çorum Kadeş Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Diyarbakır Bağlar Halk Eğitim Merkezi halk oyunları hazırladıkları gösterilerini tıklım tıklım dolan amfi tiyatroda Tekirdağlılar için sergiledi.

BİRİNCİ AYDIN EFELER DERNEĞİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ OLDU

Yaklaşık 2 saat süren gecenin sonunda seçici kurul ilk 3’e giren ekipleri açıklarken birinci olan Aydın Efeler Derneği Gençlik ve Spor Kulübü’ne 7 bin 500 TL, 2. Olan Diyarbakır Bağlar Halk Eğitim Merkezi’ne 5 bin TL ve 3. olan Kocaeli Folklor Gençlik ve Spor Kulübü’ne 2 bin 500 TL ödül verildi. (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top