UĞUR MUMCU VE ALİ GAFFAR OKKAN ÖLÜM YIL DÖNÜMLERİNDE UNUTULMADI

126 okunma

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ve görevi başında Şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan yıl dönümlerinde Malkara’da düzenlenen törenle anıldı.

Malkara Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene; Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türk Kadınlar Birliği Başkanları ve Dernek Üyeleri, Gaziler Derneği Başkanı, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri,  Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, partililer, öğretmenler, vatandaşlar, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

Malkara Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Malkara Temsilciliği ev sahipliğinde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“MEMLEKETİMDE AYDIN OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI”

İstiklal Marşı’nın ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Malkara Şube Başkanı Lerzan Baykal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları ifade etti:

“Konuşmamı yazmaya başlamadan önce bu yazının başlığı ne olabilirdi diye düşündüm kendi kendime. Herhalde bu yazıya en uygun başlık ‘Memleketimde Aydın Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı’ olurdu, çünkü doğruları korkusuzca savunmanın çok ağır bedelleri var. O yüzden bize eleştiri yapabilmenin, farklı düşünmenin ağır bedelleri olduğu öğretildi; eğer öyle yaparsak sonumuzun Abdi İpekçi, Uğur Mumcu’ya benzeyeceği ezberletildi. O yüzden bize büyüklerimizin sıkça verdiği nasihate uymalıydık. Yani çok yumuşak olup ezilmeyecektik ama sert olup kırılmayacaktık. Bu nasihati bize her devrin adamı olalım diye vermiyorlardı muhakkak ama neden böyle bir örgüt vermeye gereği duyuyorlardı? Çünkü yumuşakların ezilip, sertlerin kırıldığı bir ülkede yaşadığımızı bildikleri için… Bizim iyiliğimiz için bir nevi…”

“ÖLÜMÜ TÜRK SOLUNU İLK KEZ BÖYLESİNE BİRLEŞTİRİYORDU VE SİSTEMİN YANLIŞLARINA SESSİZ KALAN CİDDİ BİR KİTLENİN VARLIĞINI GÖSTERİYORDU, UMUT VERİYORDU”

Atatürkçü Düşünce Derneği Malkara Şube Başkanı Lerzan Baykal konuşmasına şöyle devam etti:

“Uğur Mumcu aslında tam da bu tanımın karşısında duran bir adamdı… Bir aile babasıydı, şefkatli kuşkusuz ama fikirlerini savunurken en ‘sert’ adamdı, çünkü bir şey söyleyecekse onu en kısa, en net, en bilimsel, en objektif şekilde söylerdi. Her ettiği cümlenin arkasında bir belge bulundururdu. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan değildi. Birçok sıfat ekleyebiliriz Uğur Mumcu’nun isminin önüne diyebiliriz ki aydındı, Atatürkçüydü ama Atatürkçüyüm diyerek muhafazakârlığı yüceltenlerin, ırkçılık yapanların, Atatürkçüyüm diye diye gerici darbeleri meşrulaştırmaya çalışanların da karşısındaydı. Antiemperyalistti, sosyal demokrattı, birleştiriciydi, ölümü Türk solunu ilk kez böylesine birleştiriyordu ve sistemin yanlışlarına sessiz kalan ciddi bir kitlenin varlığını gösteriyordu, umut veriyordu. Bizler unutmayacağız ve anacağız her ölüm yıldönümünde Uğur Mumcu’yu, çünkü kitaplarını okuduk, ‘Sakıncalı Piyade’ oyununu izledik bir akşamüstü 700. kez oynanırken. Cumhuriyet Gazetesi’nde yazılarını gün ve gün takip ettik, karlı sokakta evinin önünde nöbet tuttuk hain bir saldırıya kurban gittiğinde. Sokaklara, caddelere Uğur Mumcu adını vermekle unutulmuyor. Hala faillerinin yakalanamadığı, olayın arkasındaki güçlerin gün ışığına çıkarılamadığı ama siz de unutmayın ve unutturmayın gençler…”

“GERÇEĞİ ARAMA TUTKUSU OLAN GENÇLER TARAFINDAN ANILMAK İSTERDİ”

Başkan Lerzan Baykal konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bir aydın arkasında uzun konuşmalar yapılarak anılmak istemez zannımca. Bilhassa meydanları doldurmuş, kadar kışa, soğuğa, yağmura bakmadan kol kola girmiş sizler, gençler tarafından anılmak isterdi. Kitaplarını okuyan genç kuşakların tartışmalarıyla düşman edilmeye çalışılan düşüncelerin arasındaki köprüleri atmadan, bu fikirleri bağlayan yolların olduğunu unutmadan, gerçeği arama tutkusu olan gençler tarafından anılmak isterdi ve hiç şüphesiz ağıtlarla değil övgülerle hiç değil… Hepinize saygılar sunarım.”

“VATANSEVER, AYDINLIK SEVDALISI İKİ KAHRAMAN TÜRK EVLADI, KARANLIK ELLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SUİKAST SONUCU KATLEDİLDİLER VE ARAMIZDAN ALINDILAR”

Atatürkçü Düşünce Derneği Malkara Şube Başkanı Lerzan Baykal konuşmasının ardından Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul kürsüye davet edildi. Başkan Ulaş Yurdakul şunları söyledi:

“Bugün günlerden: ‘KARA ...’Atatürkçü, cumhuriyetçi, antiemperyalist, bağımsız Türkiye'den yana, özgürlükçü, insan hakları savunucusu, terör karşıtı, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanı Uğur Mumcu tam 26 yıl önce 24 Ocak 1993'te Ankara'da evinin önünde gerçekleştirilen suikast sonucu katledilerek aramızdan alındı. Diyarbakır halkı ile iç içe,  teşkilatını ve vatanı canından çok seven, Türk milletinin gönlünde taht kurmuş Ali Gaffar Okkan görevi başındayken 24 Ocak 2001'te kimliği belirsiz kişiler tarafından Diyarbakır 'da gerçekleştirilen hain saldırı sonucu Şehit edildi. Vatansever, aydınlık sevdalısı iki kahraman Türk evladı, karanlık eller tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu katledildiler ve aramızdan alındılar.”

“UĞURLAR OLSUN UĞUR MUMCU, UĞURLAR OLSUN ALİ GAFFAR OKKAN, IŞIĞINIZ KALBİMİZDE HİÇ BİR ZAMAN SÖNMEYECEK”

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bizleri aydınlatan, canlarını demokrasiye, Cumhuriyete, özgürlüğe adayan onlarca düşünenimizi sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz. Uğurlar olsun Uğur Mumcu, uğurlar olsun Ali Gaffar Okkan, ışığınız kalbimizde hiç bir zaman sönmeyecek.”

ANI DEFTERİ KÜRSÜSÜ OLUŞTURULDU VE ATATÜRK ANITI ÖNÜNE KARANFİL BIRAKILDI

Yapılan konuşmaların ardından törene katılanlar Atatürk Anıtı önüne ve Hükümet Konağı önünde hazırlanan fotoğraf sergisinin bulunduğu yere karanfil bıraktı. Tören alanında aynı zamanda “Adalet ve Demokrasi Haftası” kapsamında “Anı Defteri Kürsüsü” oluşturuldu. Vatandaşlar tören sonrasında anı defterinin başına geçti. Tören çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi. (Ömür Çolak)

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top