ÜRETİCİLER ÇIKMAZDA MAĞDURİYETLER ACİLEN GİDERİLSİN

314 okunma

Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı 19 Eylül 2018 tarihinde yaptığı toplantıda tarım ve hayvancılık sektöründeki daralmayı ve girdi maliyetlerini tek tek gündemlerine alarak bir basın açıklaması yayımladı. Üreticilerin çıkmazda olduğu ve mağduriyetlerin acilen giderilmesi gerektiği vurgulandı.

DESTEK ÖDEMESİYLE ÇİFTÇİ 2 KİLO GÜBRE BİLE ALAMAMAKTADIR 
Kanola ve kışlık hububat ekmeye hazırlanan üretici gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kullanacağı gübreyi almakta zorluk çekmektedir. Bunun sonucu olarak tarımsal üretimde verim düşüklüğü ve bitkisel üretimin azalacağı beklenmektedir. Tarımsal üretimde en çok kullanılan 20-20-0 gübresinin tonu 2017 yılı aynı dönemine göre ton fiyatı 1025 TL’den 2150 TL’ye, Üre gübresi 1000 TL’den 2200 TL’ye yükselmiştir. 2017 ve 2018 üretim yılında dekar başına gübre desteği 4 TL’ye sabitlenmiştir. Örneğin; Buğday’da yeterli gübreleme yapılabilmesi için bir üretim sezonunda dekara ortalama 70 kg gübre kullanılması gerekmektedir. Bu destek ödemesiyle çiftçi 2 kilo gübre bile alamamaktadır. Çiftçinin bitkisel üretimde yeterli gübreyi kullanabilmesi için devletimizin mutlaka bu konuya el atması ve gübre desteğinin fiyatlardaki artışa paralel olarak arttırmasını talep etmekteyiz.

MAZOTTA FİYAT ARTIŞI % 32 OLMUŞTUR 
​Diğer bir üretim girdisi olan mazottur. 19 Eylül 2017 tarihinde litre fiyatı 4,74 TL olan mazot bugün itibariyle litresi 6.30 TL’dir. Bir önceki yıla göre fiyat artışı %32’yi bulmaktadır. Bu artışa bağlı olarak üreticiyi mağdur etmemek adına mazot desteklemesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

 TARIM İLAÇLARINDA ARTIŞ % 30 – 50 OLDU 
​Bitkisel üretimde verimliliği ve kaliteyi arttırmakta ki bir diğer girdi ise tarım ilacıdır. Tarım ilacı fiyatlarının bir önceki yıla göre %30-50 civarında artış göstermiştir. Örnek olarak buğday üretiminde kaliteli ürün ve yüksek verim elde etmek için bir sezonda çiftçimiz 7 kalem tarım ilacı kullanmaktadır. İşte bu maliyetlerin içerisinde boğulup giden üreticilerimiz çıkmaz sokağa her geçen gün daha da adım atmaktadır.

DESTEKLEMELER ARTTIRILMALI!.. 
​Mazot, gübre ve ilaca gelen zamlar doğrultusunda artış yapılması; desteklerin en az buğday fark prim desteğinin kilogram başına 5 kuruştan 10 kuruşa, ayçiçeğinde ise 40 kuruştan 50 kuruşa çıkarılması gerekmektedir.
​Tarım Kredi Kooperatifinin %27’ye çıkan faiz oranlarının önümüzdeki yıl üreticilerimizin borçlarını ödeyemeyeceği öngörüldüğünden desteklemelere acilen müdahale edilmesi gerekir.

 HAYVANLARIN KESİME GİTMESİ KAÇINILMAZDIR 
Hayvancılıkta da tarımda olan sıkıntılar aynen devam etmektedir. 1 kg süte 1,5kg yem alınması gerekirken gelen zamlarla 1 kg süte 0,800gr yem alınmaktadır. En azından 1 kg süte 1,5kg yem alınabilecek duruma getirilmesi ve bu paritenin korunmaması durumunda hayvanların kesime gitmesi kaçınılmazdır.

MİLLİ TARIM POLİTİKASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ 
Üreticilerimizin daha da mağdur olmaması için Milli Tarım Politikasının tez elden gözden geçirilip üreticilerimizi daha da çıkmaza sokmadan mağduriyetlerinin giderilmesini, Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı olarak hükümetimizden talep etmekteyiz. (Haber Merkezi)

 

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top