Üzüm yarışmasına katılan üreticilerin bağları incelenmeye başlandı

169 okunma

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali kapsamında düzenlenen Sofralık En Güzel Üzüm Yarışması için başvuran üreticilerin bağları, jüri heyeti tarafından incelenmeye başlandı.

JÜRİ UZMAN İSİMLERDEN OLUŞUYOR

Sofralık En Güzel Üzüm Yarışması için konusunda uzman isimlerden oluşturulan yarışma jürisinde Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Ahmet Semih Yaşasın, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nden Seda Gökgöz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Demir Kök, Süleymanpaşa İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Onur Afat, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nden Serkan Candar ve Tekirdağ Ziraat Odası’ndan Salim Bulut bulunuyor.

10 ÜRETİCİ ÖDÜL İÇİN YARIŞACAK

Yarışmaya 10 üzüm üreticisinin başvuru yaptığı belirtilirken,  jüri heyeti tek tek tüm bağları ziyaret ederek değerlendirmelere başladı. 10 farklı kritere göre değerlendirilecek olan üzümlerde, tane görünümü, tat ve aroma, kabuk kalınlığı, çekirdek özellikleri ve salkım yapısı, bağların genelinde ise genel görünüm ve bakım gibi kriterlere göre puanlama yapılacağı ifade edildi.

JÜRİ BAŞKANI SALİM BULUT DEĞERLENDİRME SÜRECİNİ ANLATTI

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Jüri Başkanı Tekirdağ Ziraat Odası Temsilcisi Salim Bulut, “Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu ‘En İyi Sofralık Üzüm Yarışması’ jürisi olarak yarışmaya katılan üreticilerin bağlarını geziyoruz. Bağın en az 3 dekar olması, Süleymanpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunması, aynı tip üzümlerin yer alması ve sofralık üzümlerden oluşması kriterlerimizin bazılarını oluşturuyor,” dedi.

TRAKYA BAĞ BOZUMU VE EKOLOJİ FESTİVALİ’NİN KAPANIŞINDA ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAK

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından dördüncüsü gerçekleştirilecek Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali kapsamında düzenlenen Sofralık En Güzel Üzüm Yarışması sonuçları jürinin inceleme ve değerlendirmelerinin ardından 9 Eylül Pazar günü sahil dolgu alanında yapılacak ödül töreninde açıklanacak. (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top