VALİ AZİZ YILDIRIM İSTANBUL’DA SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI’NA KATILDI

104 okunma

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı gerçekleştirildi.

31 Mart 2019 Pazar Günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde alınacak önlemlerin görüşüldüğü toplantı, İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya Vali Aziz Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya ve Yalova Valileri ile İçişleri Bakanlığı Merkez, Jandarma, Emniyet ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının yöneticileri katıldı.

 Türkiye’deki seçimlerin, temsil kabiliyeti bakımından dünyanın gelişmiş devletler ortalamasının çok üstünde olduğunu ifade eden Bakan Süleyman Soylu, Türkiye’de yapılan seçimlerin şeffaf ve güvenilir olduğunu belirtti. Bakan Süleyman Soylu şunları söyledi; Bizim seçim yöntemimiz insanı merkeze alan, milleti işin içine katan, sistemin kontrolünü bilgisayarlara değil, insanın kendisine veren bir sistemdir. Güvenilirliği de buradan gelir. İşte onun için bugün Avrupa’da yapılan referandumlar, seçimler sorun çözmek yerine kaos üretirken bizim ülkemiz yaptığı bütün seçimlerden çözümle çıkmış, istikrarını ve demokrasisini yaptığı seçimlerle sağlama almıştır. Kampanya dönemindeki güvenlik önlemlerini planlarken birinci önceliğimiz ifade ve propaganda özgürlüğünün tam olarak kullanılabilmesini temin etmektir.”

“EMNİYET VE JANDARMA BİRİMLERİMİZDE MERKEZ VE İLLERDE OLMAK ÜZERE YİNE SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİ OLUŞTURDUK”

 Koordinasyon ve iletişime çok önem verdiklerini ifade eden Bakan Soylu şunları söyledi; “Seçim Koordinasyon Komisyonu oluşturduk. 81 ildeki GAMER birimlerimizde Seçim Koordinasyon Merkezleri oluşturduk. Ayrıca emniyet ve jandarma birimlerimizde merkez ve illerde olmak üzere yine seçim koordinasyon merkezleri oluşturduk. Buralarda toplam 6 bin 939 personelimize eğitim verdik ve görevlendirdik.”

 Sandık güvenliği ve sandık görevlileri konusuna da değinen Süleyman Soylu, “Sandık çevrelerine yetkisiz kişilerin girip çıkmasına müsaade edilmeyecektir.” dedi. Seçim sürecinin her aşamasını aydınlık ve şeffaf şekilde yürütmek durumunda olduklarını söyleyen Bakan Soylu, kamera ve aydınlatma sistemlerinde kontrollerin yapılması ve eksikliklerim giderilmesi konusunda çalıştıklarını söyledi.

 Olası seçim olaylarından, tepkilerden çocuklarımızı korumak için seçim kampanyalarında 18 yaşından küçüklerin seçim broşürü, seçim materyali, afiş vs. dağıtmasına izin verilmeyeceğini ifade eden Bakan Soylu, vatandaşlardan bu konuda duyarlı olmalarını rica etti.

 Bölge Seçim Güvenlik Toplantısı alınan önlemlere ilişkin sunumların yapılmasının ardından sone erdi. (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top