Vali Yıldırım “Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini Ve Kültürel Hayat” Konulu Sempozyuma Katıldı

181 okunma

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Namık Kemal Üniversitesi ve Tekirdağ İl Müftülüğü işbirliğiyle Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen “Geçmişten Günümüze Tekirdağ’da Dini ve Kültürel Hayat” konulu sempozyumun açılış törenine katıldı.

Sempozyuma, Sempozyumun Onursal Başkanı Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, İdare Mahkemesi Başkanı Volkan Erdoğdu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı V. Haşim Göksel, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Müftüsü İsmail İpek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Dr. Öğretim Üyesi Yakup Yüksel’in Kuran tilavetiyle başladı.

Sempozyumun açılış töreni,  günün anlam ve önemini belirtmek üzere İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin ve Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in konuşmalarıyla devam etti.

Ardından Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin bir konuşma yaptı.

“İNANÇLAR BİRBİRİNDEN FARKLI OLABİLİR AMA NETİCE İTİBARİYLE İNSANLAR İNANDIKLARI GİBİ YAŞARLAR”

Sempozyumda konuşan Vali Yıldırım; “Kültür, bir toplumu var eden, o toplumu şekillendiren o toplumun var olmasında, o toplumun hareket tarzlarını başka toplumlardan ayırmasında en önemli göstergelerden bir tanesidir. İbn-i Haldun’un dediği gibi toplumların hareket tarzlarını coğrafyası da etkiler, yediği, içtiği de etkiler, günlük bir takım mecburiyetleri de etkiler ve belirler ama toplumların kültürlerini belirlemede en büyük etken, o toplumun sahip olduğu manevi değerler, manevi dinamikler, inançlar ve dindir. Hepimiz inancımıza göre yaşarız. İnançlar birbirinden farklı olabilir ama netice itibariyle insanlar inandıkları gibi yaşarlar.

Bizler Anadolu topraklarına geldiğimizde, bizlerle birlikte gelen İslam dininin hayat gerekleri, bu toprakları şekillendirmiştir. Efendimizden önceki Arap toplumunu düşünün, efendimizin gelmesiyle ve yüce dinimiz İslam’ın gelmesiyle o topraklarda yaşayan önceden çok farklı gelenek, görenek, kültür, inanç ve hareket tarzına sahip olan insanların hallerine bir bakın. Belki bunlardaki en çarpıcı örnek Hz. Ömer’in durumudur. Bu da bize gösteriyor ki; kültür, bir toplumun hakikaten tanımlanmasında kullanabileceğimiz en büyük göstergedir.

“ÜNİVERSİTEMİZİN ADINI HER YERDE, BİLİMSEL ALANLARDA, KÜLTÜREL ALANLARDA, ÜNİVERSİTE AKADEMİK CAMİASINDA HATTA ULUSLARARASI ALANDA ÇOK DAHA SIK ÇOK DAHA ÖNEMSENİR BİR ŞEKİLDE İNŞALLAH GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bu sempozyumların sayısının farklı konularda da olsa, farklı fakültelerde de olsa artması gerekir. O zaman, bizim üretkenliğimiz ortaya çıkar. O zaman, Tekirdağ’ımızda bulunan Namık Kemal Üniversitesinin kültürü diğerlerine göre bir farklılık ortaya koyar ve buradan mezun olacak, buranın diplomasını taşıyacak olan öğrenci kardeşlerimizde göğüslerini gere gere ben Namık Kemal Üniversitesinden mezun oldum diyebileceklerdir. Üniversitemizin adını her yerde, bilimsel alanlarda, kültürel alanlarda, üniversite akademik camiasında hatta uluslararası alanda çok daha sık çok daha önemsenir bir şekilde inşallah görmeye devam edeceğiz.” dedi.

Sempozyum, Prof. Dr. Saadettin Ökten’in “Şehir ve Medeniyet” konulu konferansıyla devam etti. Hediye takdiminim ardından sempozyumun açılış töreni sona erdi. (Haber Merkezi)

 

Bu Haberler İlginizi Çekebilir

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top