ÇİFTÇİLİKTE YAPILAN YANLIŞ UYGULAMALAR

478 okunma

Alet-ekipmanların büyümesi ile tarımda verimin ve kalitenin artması gerekirken her nedense verimlerin ve kalitenin istenilen düzeyde olmadığı gözlemlenmektedir. Bunun ana sebebi de traktörlerin yüksek güçlü ve çift çeker olmasından dolayı çiftçilerin arazilerine zamansız (çamur,…vs) girme cesaretlerinin oluşmasındandır. Birde çiftçilerin en çok sevdikleri tarafı bitkilerinin erken dönemde gözlerine canlı, yeşil, gür, göze hoş gelen ve özellikle komşusundan daha iyi bir görüntü istemesi sebebiyle traktörlerinden de  aldığı cesaretle tavanında olmayan topraklara işçilik yapılamayacak dönemlerde hatta ekonomik hesap gözetmeksizin ihtiyacından fazlası aşırı gübreleme yapılmaktadır. Bununda sonuçlarında bitkilerde aşırı sıklılık , koyu yeşillik , bol yaprak ama kötü sonuç olarak da zayıf kök yapısı oluşmaktadır. Zaten organik yönden zayıflamış topraklarımız tavında yapılmayan ve aşırı azot vermek sonucu topraktaki var olan mineral ve iz minerallerin alımını zorlaştırmaktadırlar. Buda sonuçta verimi ve kaliteyi engellemektedir.

Bölgemizde genelde ayçicek ve buğday tarımı yapıldığından dolayı ayçicek tarımında da tavında olmayan topraklara da zamansız yapılan işlemler sonucu ayçicek kök gelişiminde engel olmaktadır. Kökleri gelişmemiş ayçiçeklerinde mineral ve izminerali alamadıkları gibi sonradan oluşacak kuraklıklara karsıda güçlü bir kök yapısı olamadığından dolayı ömürlerini erken tamamlamaktadırlar. Üzülerek belirtmek isterim ki buda yağ oranı ve verimi düşürmektedir. Kısacası son zamanlarda devasa büyüklükteki traktör ve ekipmanların çiftçileri fayda yerine büyük zararlar vermektedir. Birde çiftçilerin hesapsızca toprak tahlili yapmadan bonkörce davranıp fazla paralar harcayarak verim arttıracağım diyerek daha çok verimi etkilediklerinin farkında olmadıklarını buda başta kendi ekonomileri olmak üzere Türkiye ekonomisine çok büyük zararlar vermektedir.

Çiftçi görüntü ve özenti yönünden vitrine oynarken ekonomik yönden küçüldüklerini borç yönünden de büyüdüklerinin farkına varmaları gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top