YABANCI OT DİRENCİ

993 okunma

Yabancı ot nedir? Basit bir tanımla insanoğlunun istemediği yerde yetişen, yararından çok zararı olan bitkiler yabancı ot olarak adlandırılır.

Dayanıklılık nedir? Genel anlamda canlıların, kimyasal maddelerin fitotoksik etkilerine, karşı koyabilme kabiliyetidir. Doğal olarak yabancı otların bünyelerinde bulunan dayanıklılık genleri sayesinde kullanılan herbisitlere karşı geliştirdikleri savunma mekanizmasıdır.

Yabancı ot direnci nedir? Yabancı ot popülasyonu içinde, doğal olarak bulunan bazı biyotiplerinin, normal şartlar altında bu yabancı ot popülasyonunu etkili bir şekilde kontrol eden herbisit uygulamalarına rağmen yaşamlarına devamını sağlayan kalıtsal ve doğal olarak meydana gelen olaydır.

Yabancı ot direnci nasıl oluşur? Aşırı herbisit uygulamaları sonucu, hassas olan türlerin popülasyonunun azalması ve buna karşın doğada zaten var olan dayanıklı biyotiplerin rekabet koşullarının da azalması sonucunda zaman içerisinde seleksiyon yoluyla ekim alanlarına hakim olmasıyla oluşur. Diğer bir şekli de, mutasyonlarla oluşan dayanıklılıktır.

Dayanıklılık tipleri nelerdir? Hareket bölgesi dayanıklılığı (İlacın bitki içerisindeki hareketi), Metabolik bozunma, Herbisitin hareket bölgesinden uzaklaştırılması,

Dayanıklılık şekilleri ise Tekli dayanıklılık; Sadece bir etken maddeye olan dirençtir. Çapraz dayanıklılık; Aynı gruptan birden fazla etken maddeye olan direnç. Çoklu dayanıklılık; Farklı herbisit gruplarına olan direnç.

Türkiye’deki dayanıklılık durumu? İlk olarak 1998 yılından itibaren ülkemizde ACCase (A) grubu herbisitlere karşı Yabani Yulaf ve 2001 yılında Tilki Kuyruğu yabancı otunda da aynı gruba karşı direnç gelişimi başlamıştır. Yine 2001 yılından itibaren ise ALS (B) grubu herbisitlere karşı Yabani Hardal yabancı otunda direnç gelişimi tespit edilmiştir. Bugün çeltik alanlarının en önemli yabancı otu Darıcan, hem ACCase(A) hem de ALS(B) grubu herbisitlere karşı dayanıklılık kazanmıştır. Yine buğday alanlarında Delice (Karaçim) yabancı otu hem FOB (A) hem ALS (B) grubu herbisitlere karşı dayanıklılık kazanmıştır.

Çiftçilerin bilinçsiz bir şekilde uyguladıkları ilaçlama programları yüzünden yabancı otlar ilaçlara karşı direnç kazanmıştır. Örneğin Buğday-Ayçiçek-Buğday bitki münavebesinde farkında olmadan aynı grup ilaçlar kullanılmaktadır. Tarlaya ekilen ürün değişse de hedef yabancı ot aynı olunca kullanılan ilaçların grupları aynı oluyor. Aynı grup ilaçlara maruz kalan yabancı ot zaman geçtikçe ilaca karşı direnç kazanıyor ve yabancı ot ölmüyor , bunun için kullanılan ilaçların grupları değiştirilmelidir. Şuan ciddi bir sorun teşkil etmese de ilerleyen zamanlarda çok ciddi sorunlara yol açacaktır. Artık ezbere değil bilinçli olarak ilaçlama programı uygulanmalıdır.

Henüz yorum yapılmadı!

İlk siz yorum yapın!

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Top